pondělí 2. října 2023

 Zveme vás do knihovny ŘÍJEN www.knihovna.rosice.cz

Výstava“Šup hříbečku do košíčku!“

Víte, že houby se nemají sušit na novinách, že z žampionu zahradního se vyrábí lék proti alergii a pýchavka obrovská čili vatovec může dosáhnout 216 cm v obvodu? (Vaše) Krásné houbové fotografie, zajímavosti a skvělé recepty...to vše na říjnové výstavě v knihovně! Přijďte. U nás se neotrávíte.

ZLATÁ ŠEDESÁTÁ - hudební retrokvíz

Šedesátky, to není jen Beatles nebo Stouni, u nás pak Olympici, Valda nebo Gott a Pilarka! V říjnu začíná zábavný hudební retrokvíz s Monikou Pokorovou pro příznivce Univerzity volného času, ale i pro ty, kteří legendární šedesátky zažili, mají rádi hudbu a staré fláky. První kolo už 11. října, kvíz se bude konat 2x měsíčně vždy ve středu od 10 hodin v knihovně.

KLUB KNIHOŽROUTI

pro děti od 8 do 13 let. Herecká práce spojená se čtením. Naučíte se číst tak, že před vámi ostatní padnou na zadek! Před Vánocemi (pokud se zadaří) uděláme představení. Začínáme od 3. října, každé úterý od 14 do 15 hodin v knihovně. Vede jarka Eliášová. Počet dětí max. 10.

Další info v knihovně, na tel. 546 412 300 nebo na e-mailu knihovna@mesto.rosice.cz.

Memoria fotokoutek

Zářijové vydání Rosy přineslo snímek z roku 1912, který byl tak trochu chytákem! Byly na něm totiž dva domy na souběhu ulic kpt. Jaroše, Wolkerova a Trávníky – ten v popředí již dávno nestojí, kdysi dávno tam fungovala záložna a později, v padesátých letech třeba Svaz mládeže. Dům v pozadí vypadá vlastně stále stejně, původně patřil obchodníku Benediktu Dieneltovi, o něhož jej v roce 1927 odkoupil obchodník Jan Dundel. Jako první správně odpověděl pan Řezanina. Gratulujeme!

Tentokrát zabrousíme do jiné části Rosic. Poznáte místo, kde se pilně pracuje? Pokud ano, napište na knihovna@mesto.rosice.cz či zavolejte, tel. 546 412 300.

Chystáme na listopad

„Něco padlo. - Pode dveřmi mok se jeví - krvavý; a když stará otevřela, kdo leknutí vypraví!“ To je horor, co? Letos uplyne 170 let od vydání baladické sbírky K.J.Erbena Kytice. To nemůžeme nechat jen tak. V době dušičkové interaktivní výstava v knihovně s vodníkem, umrlci i zlatým kolovratem.

Již v říjnu velká VÁNOČNÍ PROSBA.
Máte doma na půdě vánoční ozdoby, dekorace, ubrusy, starý umělý vánoční stromek, formičky na cukroví apod. vše do roku 1989? 
Na prosinec chystáme v knihovně výstavu s názvem ZLATÉ PRASÁTKO - vhled do Vánoc našeho/vašeho dětství. Půjčíte nám?
Zapůjčené věci po ukončení výstavy vrátíme. Pokud se zadaří věřte, že nebudete chtít z knihovny domů.

Vaše knihovnice