čtvrtek 1. září 2022

 Zveme vás do knihovny ZÁŘÍ www.knihovna.rosice.cz

Půjčovní doba se od 1. 9. vrací k normálnímu modelu

po 8.00-11.30 – 12.30-17.00

út zavřeno

st 8.00-11.30 – 12.30-17.00

čt zavřeno

pá 8.00-11.30 – 12.30-18.00

Výstava „Já, školák!“ aneb Najdi si svého učitele

1. 9. - 30. 9. 2022

Jak vypadali někteří bývalí i současní učitelé a pracovníci ZŠ Rosice v počátcích své školní docházky? Jaká byla doporučená školní četba v průběhu 20. století? Jistě i vy si vzpomenete na Odvážnou školačku, Káju Maříka, Malého Bobeše nebo Honzíkovu cestu. Přijďte si prohlédnout fotky Vašich pedagogů v dětském věku a knížky, které jsme louskali ve škole a můžete si i zasoutěžit...kdo uhádne a přiřadí co nejvíc fotek ke správným osobám, dostane se do slosování o velmi lákavou cenu. Výstava bude přístupná vždy v otevírací dobu knihovny.

Výstava bude soutěžní. Je možné vyplnit soutěžní kupon, označit na něm nejméně 5 učitelů a my na konci výstavy vylosujeme výherce, který získá poukázku v hodnotě 500,- na nákup knihy. 

Když tento nápad vznikl, ani jsme nedoufaly, že se této výzvy paní učitelky (a dva muži) ujmou v tak hojném počtu. Přijďte se podívat. Srdečně zveme.

Braňte knihu!

Název nadčasového plakátu s ilustracemi Josefa Lady. My ho máme v knihovně na dveřích. A protože má (nejen) u dětí velký úspěch, rády si ho prohlížejí a nechávají si vysvětlovat jednotlivá obrázková políčka, napadlo nás, použít ho jako záložku do knihy. Knihovně se podařilo získat licenční práva, vytvořit návrh a ejhle! V září bude originální záložka na světě. Když přijdete do knihovny, můžete ji mít. Velké poděkování patří paní Markétě Csanádyové, která má na vzniku záložky lví podíl. Níže náhled záložky. Je prostě fakt hezká!

Memoria fotokoutek

Poslední fotohádanka nás zavedla do nejbližšího okolí rosické sklárny, kde stojí od 20. let minulého století bytové domy, postavené pro její pracovníky, kteří sem přicházeli z celé republiky. V této specifické lokalitě a skromných podmínkách vyrostlo několik generací rosičáků, kteří na své dětství rádi vzpomínají a právě tady se také odehrává část půvabné knihy Milady Podivínové Deník naší babičky. Bytový dům býval spojen se sklárenským objektem obloukem, který je vidět na snímku, ten už však na místě dávno nenajdete. Všechny odpovědi byly správné, ale jako první napsala paní Jana Janderková z Brna. A máme pro vás další snímeček. Co se to válí na silnici? Kde to je a proč to tam je? Jestli víte, napište na knihovna@mesto.rosice.cz nebo volejte tel. 546 412 300

Vaše knihovnice