pondělí 1. listopadu 2021

 Zveme vás do knihovny LISTOPAD www.knihovna.rosice.cz

Z Rosic do Bohumína

Opravdu milý zážitek nám přinesl telefonát od paní Sitkové z Bohumína, jejíž maminka (které je neuvěřitelných 102 let) je naší rodačkou a na Rosice stále vzpomíná. Za svobodna se jmenovala Machatá a zasvěcenci vědí..ano, pochází z rodiny kamenického mistra Machatého, který za války ukrýval na svém dvoře sochu T.G.M. a je autorem mnoha kamenických prací včetně pomníků nejen na rosickém hřbitově. Do Bohumína chodí pravidelně měsíčník Rosa a velice nás potěšilo, že sledují i staré rosické fotografie na Memorii. Takže náš srdečný pozdrav a přání pevnoho zdraví míří do Bohumína.

UVČ se vrací! Posvítíme si na Kahan!

Po dlouhé době s radostí oznamujeme návrat Univerzity volného času. V následujících měsících nabízíme zájemcům cyklus 4 dopoledních přednášek věnovaných zajímavostem, historii a krajině našeho regionu. V termínech 16. 11., 14. 12., 18. 1. a 15. 2. budou přednášet: bývalá novinářka, spisovatelka a“hnací motor“ mikroregionu Kahan Halka Horká, archeoložka Klára Sovová a kastelán zámku Ludvík Vaverka. Přihlášky jsou k dispozici v knihovně. Těšíme se na vás.

Výstava

Za kamnama hrnec a šeške só v něm...

krajové speciality a strava našich předků

1.11.-30.11.

Dali byste si k obědu „škrtěny chlapike“ nebo kundrfále, pro děti pak „ertepličke omaštěny na kastróleček“? Víte, jaké týdenní menu mívaly chudé rodiny v našem kraji? Přijďte si prohlédnout výstavu, kterou jsme nachystali na listopad. Představíme v ní nejen typická místní jídla, ale také připomeneme běžný život a zvyky lidí, žijících na Rosicko-Oslavansku a Ivančicku v 18. a 19. století. Výstava bude přístupná vždy v otevírací dobu knihovny.

Procházka „S knihovnicí na čerstvém vzduchu“

….tentokrát přes šibeniční vrch, mrchoviště a rosická jatka

Popravovalo se v Rosicích? K čemu přesně sloužil pranýř hanby? Kde se říká „Na porážce“, jaký děsivý základ měly tzv. zlodějské svíčky a který Rosičák byl členem hrůzostrašné bandy Martina Roháče, která řádila v našem kraji koncem 16. století? Odpovědi naleznete v listopadové, lehce morbidní procházce za rosickou historií smrti. Hrdelní právo se v Rosicích už sice dávno nepraktikuje, na mrchovišti se nepohřbívají uhynulá, nemocná zvířata a jatka byla dávno zrušena. Přesto tyto

neradostné, leč nutné kapitoly patřily do života našich předků a my se vydáme po jejich téměř zapomenutých stopách. V knihovně si navíc můžete zapůjčit zajímavou a poměrně vzácnou knihu „Smolnou knihu velkobítešskou“, kde jsou skutečně barvitě a bez příkras zapsány středověké zločiny a zločinci, kteří je spáchali. Včetně bandy Martina Roháče, jejíž skutky by se mohly stát předlohou pro hodně brutální thriller. Další informace a trasu šibeniční vycházky najdete na www.knihovna.rosice.cz .

Košíkáři nestárnou

Začátkem října proběhlo v knihovně příjemné a veselé setkání. Z různých koutů Moravy se do rosické knihovny sjeli staří baskeťáci, kteří hrávali za Rosice před nějakými šedesáti lety. Dorazil i pan Vlastimil Chalupa (na snímku v první řadě vlevo), bývalý vynikající hráč a trenér, zakladatel Basketbalové školy mládeže v Brně, která úspěšně fungovala od roku 1990 a vychovala řadu skvělých basketbalistek a basketbalistů. Pan Chalupa věnoval práci s mládeží 45 let svého života. Ve spolupráci s novinářem Rostislavem Králíkem se mu loni podařilo vydat publikaci k třicetiletému výročí založení BŠM Brno. Poděkování za fotky a komentáře k nim patří paní Bobině Lacinové (bez níž by k setkání hráček a hráčů basketbalu nikdy nedošlo) a také ostatním účastníkům sportovního říjnového večera.

Memoria fotokoutek

V minulém čísle Rosy jsme zavzpomínali na rosickou knihovnu, která se v roce 1945 musela provizorně přestěhovat z poničených prostor radnice do….hostince u Veselů! Z oné doby pochází si fotka z říjnového čísla. Jako první správně odpověděla paní Ljuba Sobolová. Listopadová fotografie přináší snímek rozesmátých zaměstnanců jisté rosické firmy z roku 1940. Kdo ví, kde se nachází dům v Rosicích dům, patřící rodině Ant. Muchy? Psát můžete na adresu knihovna@mesto.rosice.cz nebo volejte tel. 546 412 300

Kalendárium

12.11. 1906

Dne 12 listopadu zemřel Dr Karel Franz, čestný měšťan Rosický. Mimo obnosu 200k., jenž byl již dříve obci daroval, odkázal opět 200 k. A přeje si, by úroky z obou těchto obnosů byly vždy na svátky Vánoční chudým rozděleny.

29.11. 1897

Dne 29. listopadu usnešeno, by se v Rosicích nová obecní porážka zřídila. Prvním zvěrolékařem ustanoven Karel Pitha z Velešína v Čechách.

25.11. 1923

Dne 25.11. bylo na návrh sociální komise umístěno v zemském chudobinci v Jihlavě 5 zdejších stařen. Do bytu po nich uvolněného v zámku byla nastěhována rodina Pazderova.

Monika Pokorová

Jarka Eliášová