pondělí 2. ledna 2017

Zveme vás do knihovny

Od 1. do 31. 1.
Představujeme vám Beu "To není životní styl, to je naše budoucnost"

Seznámíme vás s nesmírně sympatickou krásnou a inteligentní Francouzkou a jejím pojetí bezodpadové domácnosti a to tak, jak to Francouzky umí, ladně, přitažlivě, voňavě, žensky. Její dům je bílý dům a je v Kalifornii. Čtyřčlenná rodina vyrobí za rok jednu zavařovačku odpadu. Za peníze, které takto ušetří, celá rodina cestuje. My Bee věnujeme prostor ve vitrínkách. Odtajníme vám návod, jak na to fotografiemi, citáty, ukázkami z knihy. Přesvědčíme vás, že to jde.

Desítka knížek s komentářem aneb do nového roku s rozumem či knihou v hrsti

1. Domácnost bez odpadu – Kniha, která má co říct. Autorkou je sympatická Bea Johnson a nabízí návod, jak se vyhnout době jedové, spoustu konkrétních eko návodů a receptů. "K výrobě této knihy byl použit kvalitní recyklovaný papír. Tisk se dá doslova olíznout, barvy jsou nízkomigrační, tj. zdravotně nezávadné. Těmito barvami se tisknou například potahy na hračky pro děti. Aby byla kniha co nejšetrnější k okolí, bylo navíc místo lepení použito šití vazby." Tak se neděste, kniha vypadá jinak.
2. Děláme si to doma sami – Máme první i druhý díl – doma se dá totiž vyrobit téměř všechno, od čistících prostředků až po kosmetiku. Půjčte si a na vlastní kůži si vyzkoušejte, že je fajn nebýt odkázán na konzum a regály supermarketů.
3. Jídlo na prvním místě – Určitě jste slyšeli o paleo dietě a o moučném mozku, jestli ne, tak doporučuji přečíst. A do čtenářské košíčku si můžete přihodit Superpotraviny od Jarmily Mandžukové, Českou biokuchařku nebo Vaříme bez cukru či Vaříme bez lepku a Pohanku ve mlýně a kuchyni.
4. Když už, tak už – všechno, co máte navíc, můžete nějak zhodnotit (lepší než vyhodit) – naložit nebo zkompostovat. Víc se dočtete třeba zde Kompost a vše o nakládání, je zde výborně zpracované Konzervování v domácnosti.
5. Láska na první steh – Než si koupíte něco nového z nekvalitního materiálu, nešetrného k přírodě, práce za neadekvátních podmínek, zkuste se zamyslet, jestli si nemůžete danou věc opravit či spíchnout nově sami. Šití zase není taková věda :-).
6. Mým marodům – Medicína je produkt a my jsme klienti. Humorně, ale i k zamyšlení.
7. A určitě nesmíte přeskočit knihy o Době jedové!
8. Staré dobré časy od Toma Hodgkinsona. Ne všechno staré je dobré, ale všechno staré mělo větší smysl. Autor v knize přibližuje vlastní zkušenosti ze života na farmě, kde se snaží žít svým typicky „lenošivým“ způsobem – v jeho podání jde o návrat k hlubokému, bezprostřednímu životnímu prožitku – snaha začlenit se do tradičního přírodního rytmu pravidelně se střídajících ročních období.
9. Máme i ekologii pro nejmenší – Co se děje s odpadem nebo třeba Živá planeta.
10. Časopis Raketa – Možná jste si nevšimli, ale přibyl nám časopis pro děti chytrých rodičů. A o těch to všechno je :-).

Žijte zdravě. Hodně zdraví, štěstí, lásky a pohody v novém roce
vám přejí knihovnice

Soutěžte s námi – Toulky rosickou historií

Součástí bloku přednášek Univerzity volného času byly i Toulky rosickou historií, které vedla Mgr. Eva Kokešová a zaměřila se v nich na kroniku našeho města. Nevěřili byste, co perliček, zajímavých událostí, informací a „novinek“ se v této psané paměti dá nalézt. Připravíme pro vás celoroční soutěž, protože si myslíme, že je listování v naší historii, aby zůstala zachována, nejen důležité, ale i zábavné.

Soutěžní otázka číslo 1: Jak spolu souvisejí Rosice a hrabě von Zeppelin, německý konstruktér vzducholodí?

Odpovědi zasílejte do 10. ledna. Ze správných odpovědí bude vylosován jeden výherce. Dáme sem na rozjezd malou nápovědu, hledejte v Památní knize městyse Rosic. (Víte, že kniha je nabízena na německém knižním trhu za téměř devět set korun?) Kdo z vás nemá knihu doma, může využít internetového zdroje, stačí jen do vyhledávače napsat „kronika města Rosice“ a vyjedou vám tři odkazy. Nebo přijďte do knihovny. Patrioti si ji mohou zakoupit v Kulturním informačním centru. Kontakty: e-mail: knihovna@mesto.rosice.cz nebo Městská knihovna, Žerotínovo nám. 1, 665 01 Rosice, můžete svoji odpověď i hodit do schránky na dveřích knihovny. Nezapomeňte připojit svoje jméno a kontakt na vás.

Připravily E.K. a M.R.

Černobílé Rosice
Jsme rády, že se vám výstava fotografií z minulosti Rosic tolik líbila. Kdo z vás si ji nestihl prohlédnout nebo by se rád fotografie probral v klidu domova, má možnost. Udělaly jsme z nich složku, která dostala kód a tu si můžete půjčit domů.

V příštím čísle najdete informace týkající se nového cyklu Univerzity volného času. Pokračovat budeme v Umění s Mgr. Pavlou Hrdinovou, v Paměti s Bc. Katkou Rovnou a pak ve vámi zvoleném tématu Zdraví. S kým? Vše se dozvíte v únorovém čísle.