úterý 31. ledna 2017

Zveme vás do knihovny v únoru

Univerzita volného času – druhý/letní semestr

Další semestr univerzity volného času začne 7. března. Přednášky se uskuteční vždy v úterý v 17.00. V rámci semestru je možné přihlásit se do třech různých vzdělávacích cyklů. Přednášky jsou přístupné pouze přihlášeným studentům.

Do letního semestru je možné přihlásit se prostřednictvím osobní účasti na zápisu, který se uskuteční od 20. – 25. února 2017 v otevírací době rosické knihovny. Osobní účast je nutná, zápis nelze provést telefonicky ani prostřednictvím e-mailu.

Nabídka přednášek:

Březen – Kapitoly z dějin umění – Mgr. Pavla Hrdinová
7. 3. Realismus 16. a 17. století – Rubens, Rembrandt
14. 3. Impresionismus
21. 3. Počátky moderního umění
28. 3. Paul Cézanne, Vasilij Kandinskij

Duben – Zdravý životní styl
4. 4. Pohanka ze všech stran – Monika Rovná
11. 4. Muzikoterapie – léčivá síla zvuku – Mgr. Soňa Štoudková
18. 4. Cévní mozková příhoda – záchranný kruh – Mgr. Monika Jirglová
25. 4. Správný pohyb a zdravá záda – OA metoda – PaedDr. Olga Chválová, CSc.

Květen – Trénování paměti – trenérka paměti II. stupně Kateřina Rovná
2. 5. Úvod do trénování paměti
9. 5. Trénink paměti a koncentrace – praktické techniky, cvičení
16. 5. Trénink paměti, rychločtení, myšlenkové mapy
23. 5. Mozkový jogging – smyslová aktivizace

Slavnostní předávání osvědčení o absolvování UVČ se uskuteční po poslední květnové přednášce.

Nebojte se a přijďte se vzdělávat, těšíme se na vás.
Vzdělávání třikrát zdar zdar zdar.


Soutěžte s námi – Toulky rosickou historií

Součástí bloku přednášek Univerzity volného času byly i Toulky rosickou historií, které vedla Mgr. Eva Kokešová a zaměřila se v nich na kroniku našeho města. Nevěřili byste, co perliček, zajímavých událostí, informací a „novinek“ se v této psané paměti dá nalézt. Připravíme pro vás celoroční soutěž, protože si myslíme, že je listování v naší historii, aby zůstala zachována, nejen důležité, ale i zábavné.

Projevil se neobyčejný nedostatek tabáku, kuřiva. Proto kuřáci jako v předcházejících letech si pěstovali tabák doma v zahrádce. Z listů si sami připravovali po domácku tabák, kterému se říkalo lidově „…………….“. Nebylo příjemné jeti ve vlaku ve voze pro kuřáky. Vůně „……………..“ byla tak „líbezná“, že připomínala zápach hořící stepi. Kuřákům to ovšem chutnalo, protože nebylo nic jiného.
(úryvek z kroniky Rosic z roku 1945)
Soutěžní otázka č. 2
Jak se lidově říkalo tabáku, který používali kuřáci v období jeho nedostatku:
a) mlhovina (pro hustý dým, který při kouření vytvářel)
b) domovina (protože byl pěstován a připravován doma)
c) tabákovina (protože se jednalo o náhražku tabáku)
d) čertovina (protože byl silný a netradičně zapáchal)

Odpovědi zasílejte do 10. února. Ze správných odpovědí bude vylosován jeden výherce. Dáme sem na rozjezd malou nápovědu, hledejte v Památní knize městyse Rosic. (Víte, že kniha je nabízena na německém knižním trhu za téměř devět set korun?) Kdo z vás nemá knihu doma, může využít internetového zdroje, stačí jen do vyhledávače napsat „kronika města Rosice“ a vyjedou vám tři odkazy. Nebo přijďte do knihovny. Patrioti si ji mohou zakoupit v Kulturním informačním centru. Kontakty: e-mail: knihovna@mesto.rosice.cz nebo Městská knihovna, Žerotínovo nám. 1, 665 01 Rosice, můžete svoji odpověď i hodit do schránky na dveřích knihovny. Nezapomeňte připojit svoje jméno a kontakt na vás. Děkujeme za váš čas i zájem.

Připravily E.K. a M.R.

Od 1. 2. do 28. 2. Výstava Dejte se do pohody

Fotogalerie na téma uvolnění. Návody na různé terapie a spousta hezkých harmonizačních obrázků. Přejeme si, aby nám všem bylo dobře a chceme vám ukázat, jak na to.

Od 1. 2. do 28. 2. Výstava knih Dejte se do pohody

Ve vitrínkách bude celá desítka z knížek s komentářem a ještě něco navíc. Všechno si budete moci půjčit domů.


Desítka aneb 10 knížek s komentářem

Dejte se do pohody, dívejte se na hezké věci, udělejte si to doma pěkné, těšte se na každý zítřek, čtěte nebo si jen prohlížejte knihy, které vám připomenou, jak úžasní byli naši předkové, kolika dovednostmi vládli, nebo si jen uvařte výtečný čaj a malujte si. Myslete sami na sebe v dobrém.

1. Galerie minerálů, Drahé kameny a zvěrokruh, Léčivá síla drahokamů – knihy o síle přírody, o síle, která je nám na dosah. Nejkrásnější z nich je publikace Galerie minerálů.
2. Až si přečtete nebo alespoň prolistujete knihy o drahokamech, otevřete Slavné korunovační klenoty, protože drahokamy a minerály se dostaly do korunovačních klenotů nejen kvůli prezentaci finanční síly, ale také pro svoje účinky. V knize Slavné korunovační klenoty jsou i ty naše. Zajímavá kniha na obdobné téma je Šperk od antiky po současnost.
3. V případě, že se ve vás probudil zájem o naši minulost, můžete se dovzdělávat dál třeba knihou Kult stromů v zemích Koruny české. Je čas i na prohlížení obrazových publikací ze světa, např. 100 nejkrásnějších muzeí světa, Hrady – 75 nejkrásnějších hradů, zámků a pevností světa.
4. Jděte na procházku do lesa a dívejte se. Jednou jsem u nás na kolbišti viděla v blátě vyryté stopy divočáka. Máme knížku do kapsy Stopy zvěře. Když se vydáte na procházku směrem na Žebětín, kde je zvěře spousta, můžete uvidět třeba i muflony.
5. Komu počasí nebo zdraví nedovolí toulat se po venku, neměl by lenošit jen tak, pohyb nám v zimních měsících všem asi chybí nejvíc. Máme pro vás Posilování s balančními pomůckami, kdeco o józe. Probíhá taneční sezóna, tak i knihy o tanci i s návody. Všechno krok za krokem.
6. Dejte si do pořádku vztahy. Mějte se rádi a dělejte všechno proto, aby vás mohli mít rádi i vaši nejbližší. Nejlepšími učitelkami jsou Rhonda Byrne a její knihy Tajemství a Kouzlo a Doreen Virtue , ta vydala překrásnou sadu karet Indigoví andělé. I ty máme v knihovně. Nesmím zapomenout na D. M. Ruize a knihu Láska, vztahy a přátelství.
7. Až se pohladíte po duši, pohlaďte sebe nebo někoho, svého milého člověka, máme knihy o masážích pro děti, ženy i muže. A nezapomínejte i na své zvířecí miláčky, co všechno pro nás znamenají a my pro ně, o tom je kniha Animoterapie aneb Jak nás zvířata umí léčit.
8. Ukliďte si, já vím, že většina z vás má vánoční úklid ještě čerstvě za sebou, ale je ten správný čas povyhazovat staré nepotřebné věci a doma si vytvořit harmonii, klid a pořádek. A komu se opravdu nechce, tak listováním knihami o Feng-šuej, mu také udělá dobře.
9. Uvařte si čaj. Máme Zázračné čaje nebo Vše o čaji pro čajomily.
10. Nebo nedělejte vůbec nic z devíti předchozích bodů. Čtěte ušima. Je tu pro vás 525 audioknih. A u poslechu si můžete třeba vymalovávat Antistresové omalovánky pro dospělé.

P.S. Nahromaděné emoce a stres se dají prý vybít i křičením do polštáře, zmlácením polštáře (máme tu takový, přijďte :-) ) nebo si jen vezměte obyčejnou tužku a čmárejte ze všech sil, až na dno papíru.

Na vaši návštěvu se hlavně v únoru těší vaše knihovnice