úterý 11. ledna 2022

 Zveme vás do knihovny LEDEN www.knihovna.rosice.cz

„Doma jsem tam, kde mám knihovnu.“ (Erasmus Rotterdamský)

Milí přátelé, chtěly jsme vám všem poděkovat za to, že s námi a u nás i přes všechny možné nevlídné okolnosti rádi trávíte svůj čas. Protože dokud nás nepřestane bavit čtení, nic není ztraceno. Do Nového roku 2022 vám přejeme vedle pevného zdraví i hodně dobrých, veselých, napínavých, romantických a pohádkových knih u kterých si odpočinete od všedních starostí. A my si přejeme, abyste se u nás cítili jako doma :-)

Vaše knihovnice

Zimní rekonstrukce

Začátek roku 2022 započne v knihovně budovatelsky. V měsíci lednu a únoru bude probíhat rekonstrukce sociálního zařízení, což se ponese ve znamení určitých omezení. Půjčovat se bude normálně, jen se z důvodu stavby uzavře vstupní část a návštěvníci se k nám dostanou přes druhé nádvoří vchodem do sálku (kolem katapultu). Provizorní výpůjční pult bude umístěn v oddělení naučné literatury. O aktuálních změnách vás budeme informovat na našich webových stránkách a FB.

UVČ

18.1. - Poutnictví, Býčí skála, archeologické nálezy z Tetčic

Ani v lednu nebudeme zahálet a v rámci univerzity máme pro vás výše uvedená, mimořádně zajímavá témata. Přednášející bude tentokrát archeoložka z Muzea Brněnska Klára Sovová, začátek přednášky je v 10 hodin.

Ještě v lednu zachováme pro návštěvníky dvě zasněžené výstavy

Výstava I. Domečky na Trávníkách

Přišla nám povyprávět paní Koblížková, jak vypadala ulice Trávníky v časech starousedlíků. Kdo měl jakou živnost. Bylo z toho krásné povídání a nás napadlo tuto ulici namalovat na malé dřevěné domečky. Přijďte se podívat na zimní Rosice z dob minulých. Kde byla kovárna, kde bydlela porodní bába, kde byla mlékárna, trafika. Namalovaly jsme i domeček, ve kterém bydlela služka Alfonse Muchy (když pobýval jedno léto v rosické škole). Kdo z vás má rád zimní atmosféru a časy minulé, světýlka a betlém, přijďte se podívat.

Výstava II. Advent a zima

Výstava keramiky a výtvarných prací, které vytvořily děti z MŠ Zámecká.

I tento měsíc výzva pro ženy, které řekly „ANO“

Na únor 2022 plánujeme výstavu se svatební tematikou, pokud máte, přispějte prosím se svou troškou do mlýna – nechcete-li zapůjčit vlastní svatební foto, tak alespoň své maminky, babičky či prababičky. Popř. svatební doplňky, šaty, závoje, oznámení, pozvánky apod., ať máme co do vitrínek. Děkujeme :-)

Memoria fotokoutek

Veselý pán a veselý pes – zimní fotografie z minulého čísla Rosy opět vzbudila vaši pozornost. Všechny odpovědi byly správné a snímek, který vyfotil pan Rudolf Cizler, skutečně zachycuje plot bývalé Kellnerovy vily. Stavba, která byla prvním zrealizovaným projektem významného architekta Ernsta Wiesnera na našem území, už dnes nestojí a její zbourání se setkalo v Rosicích s velkým odporem. Bohužel marným. Za druhé světové války, když majitel mlýna Jindřich Kellner s manželkou skončili v transportu a záhy zahynuli v koncentračním táboře, zabrali vilu Němci, kteří odvezli většinu vybavení a cenností. Po osvobození došlo k dokončení devastace interiéru. Nicméně dům nezůstal nevyužit, sídlilo v něm zdravotní centrum zaměřené na TBC, posléze dětská poradna, přechodně LŠU, 1. a 2. ročníky ZŠ a pak dlouhá léta opět LŠU. Dnes už můžeme na krásnou vilu vzpomínat pouze prostřednictvím fotografií. Aspoň to!

A opět jedna obchodnická. Na které adrese v Rosicích najdete dům, kde sídlila v I. polovině 20. století firma Hrdlička? Jeden výrazný prvek zůstal nezměněn. Psát můžete na adresu knihovna@mesto.rosice.cz nebo volejte tel. 546 412 300.