pondělí 1. října 2018

Zveme vás do knihovny ŘÍJEN

Univerzita volného času

Milí příznivci UVČ – místa v letošním podzimním bloku jsou prakticky obsazena, což nás velmi těší. V tomto čísle Rosy přinášíme podrobný rozpis jednotlivých říjnových přednášek, které povede přední odbornice na léčivé rostliny a byliny, Ing. Blanka Kocourková.

2. října 2018

17:00-18:00 h

Úvod do problematiky léčivých aromatických a kořeninových rostlin, rozdělení podle různých kriterii. Skupiny léčivek z hlediska nejběžnějšího užití: listové, naťové, květové, plodové, kořenové
9. října 2018

17:00-18:00 h

Základy fytoterapie a farmokognozie. Skladování léčivek v domácnosti, Příprava čaje a čajové směsi a dalších přípravků - sirup, šťáva, tinktura, mast a pod
16. října 2018

17:00-18:00 h

Nejpěstovanější a nejvíce používané rostlinné druhy v ČR a ve světě včetně jejich užití. Ostropestřec mariánský, len setý, máta peprná, heřmánek lékařský, meduňka lékařská, levandule
23. října 2018

17:00-18:00 h

čivé rostliny a zelené koření na zahrádce. Popis nejčastěji používaného koření - kmín, pepř, kořeninová paprika, majoránka, bazalka a tymián

A jedna oprava – v minulém čísle Rosy bylo uvedeno u jedné z listopadových literárních přednášek chybné jméno autora – Markétu Lazarovou napsal samozřejmě Vladislav nikoli Vladimír Vančura. Za chybu se omlouváme.

„Vezmi papír, tužku….“ To je název celoročního seriálu výstav, které budou probíhat v prostorách knihovny. Každý měsíc, až do konce letošního školního roku představíme čtenářům známé, případně i méně známé ilustrátory dětských knih. Začínáme již v měsíci říjnu krásnými, klasickými ilustracemi Václava Karla (české národní pohádky K.J.Erbena a B.Němcové, Máchův máj, básnické sbírky Jana Nerudy, říkadla a příhody ze světa dětí a přírody od J.V.Sládka, J.Kožíška). Přijďte potěšit oko a dozvědět se často zajímavé informace o výtvarnících i jejich dílech. Výstava bude přístupná vždy v otevírací dobu knihovny.

říjen – Václav Karel
listopad – Helena Zmatlíková
prosinec – Josef Lada
leden – Adolf Born