středa 2. září 2020

 

Zveme vás do knihovny ZÁŘÍ

www.knihovna.rosice.cz


Provoz knihovny od 1. 9. 2020

Po prázdninách se v knihovně opět vracíme běžné otevírací době :

po 8.00-11.30 – 12.30-17.00

út zavřeno

st 8.00-11.30 – 12.30-17.00

čt zavřeno

pá 8.00-11.30 – 12.30 – 18.00


Zároveň žádáme všechny čtenáře knihovny o ohleduplnost vůči ostatním. Pokud se necítíte dobře, trápí vás nachlazení, máte horečku nebo kašel – zkrátka jste nemocní (tím nemyslíme ani tak koronavirus, ale i chřipku, běžné virózy apod.), přesuňte prosím návštěvu knihovny na jiný termín, knihy prodloužíme mailem či telefonicky. Pokud byste skutečně literárně strádali, můžeme knihy doručit ve výjimečných případech v Rosicích donáškovou službou. Do knihovny chodí hodně seniorů, těhotných maminek, malých dětí...ale vůbec - mysleme na druhé. Děkujeme.


Výstava V KRAJINĚ

1.9. - 30.9.2020

Fotografie Tomáše Kalluse, zachycující především Rosice a nejbližší okolí. Výstava je přístupná vždy v otevírací dobu knihovny.


Tomáš Kallus, *1977

Rosický rodák, muzikant a fotograf okouzlený krajinou. 

"Pro zajímavou fotku nemusíte jet až na druhý konec světa - kolikrát stačí udělat pár kroků z domu. A je úplně jedno, jestli máte profi zrcadlovku, nebo fotíte mobilem.."


Podzimní akce v knihovně


Září bývá hektické, tudíž se budeme v knihovně kochat snímky půvabné rosické krajiny tak, jak ji fotografuje Tomáš Kallus. Od října se (snad!) konečně pustíme do slibovaných fotografických projekcí historických snímků Rosic. Říjnovým tématem bude rosická KOŠÍKOVÁ. O přesném datu budeme všechny příznivce a především bývalé i současné basketbalisty informovat v dalším čísle Rosy a na webových stránkách knihovny.


S ohledem na stále neklidnou situaci přesunujeme původně plánovanou Univerzitu volného času na jarní období. Pokud se vše ustálí, čeká zájemce v únoru, březnu a dubnu série přednášek na téma krasopis, trénování paměti a komunikace.


Memoria – fotokoutek


V minulém čísle Rosy jsme uveřejnili snímek zhruba z roku 1976 a první správná odpověď nám přišla od Petra Kříže (citujeme) ..“na fotografii se nachází jedno ze dvou průlezkových děských hřišť na Juranově náměstí ( tč.Komenského náměstí), předpokládám, že toto je mezi čísli 606 a  608. V pozadí jsou rozpadlé domky na Palackého. V jejich řadě byli dvě průjezdné brány firma Rico a Viceníkova hospoda. V dnešní době zde stojí obchod Tesco, restaurace Chill a městské parkoviště.“

Obě malá hřiště se zachovala do dnešních dní v takřka nezměněné podobě, jen už na průlezkách nevisí ani zdaleka tolika dětmi jako kdysi…


Prohlédněte si další rosický snímek. Pokud víte, kde by se mohla nacházet tato stará (dnes již samozřejmě zakrytá) studna, pište na adresu knihovna@mesto.rosice.cz nebo volejte na číslo 546 412 300.


Memoria

https://archiv.rosice.cz

Historické fotografie Rosic stále přibývají na výše uvedené webové adrese. V současnosti si můžete prohlédnout mj. záběry z legendárních motozávodů „O hornickou rubačku“, rosické cvičence, konec II. Světové války v našem městě a mnohé další. Pokud byste k některému ze zveřejněných snímků měli doplňující informace, budeme vděčni, když se o ně s námi podělíte. Psát můžete na adresu knihovny knihovna@mesto.rosice.cz. Děkujeme :-)


Přejeme všem krásné babí léto a klidný start do nadcházejících podzimních dní.


Vaše knihovnice