středa 19. dubna 2017


UPOZORNĚNÍ:
Dne 19.5. je knihovna z technických důvodů zavřená.

Zveme vás do knihovny

Univerzita volného času - střípky z přednášek na téma Zdravý životní styl
Duben byl věnovaný zdravému životnímu stylu. A tak jsme zdravě jedli (pohankový perník), zdravě pili (osvěžující odvar z pohankových slupek), také jsme relaxovali (za zvuku tibetských mís a dešťových holí), upokojili jsme své strachy a úzkosti (rehabilitace po cévní mozkové příhodě je efektivní a účinná) a naučili jsme se jak zvýšit kvalitu svého života správným sezením a chůzí.

V květnu se můžete těšit na cyklus přednášek věnovaný trénování paměti:
2. 5. Úvod do trénování paměti
9. 5. Trénink paměti a koncentrace - praktické techniky, cvičení
16. 5. Trénink paměti, rychločtení, myšlenkové mapy
23. 5. Mozkový jogging - smyslová aktivizace

Trénování paměti s Klubem seniorů Rosice
Každý dubnový čtvrtek docházeli odvážlivci z řad rosického Klubu seniorů do knihovny a společně jsme vyzkoušeli různé paměťové techniky a metody. Ráda bych touto cestou poděkovala za zorganizování paní Konicarové a také všem milým účastníkům, kteří se nebáli a přišli si procvičit svou paměť.

Soutěžte s námi - Toulky rosickou historií (soutěžíte o krásný kávovar Tchibo)
Dělá nám radost váš zájem o historii, pozvolna se přidáváte, tak jen připomenu jednoduché pravidlo. Stačí se jen jednou zúčastnit a správně odpovědět.
V květnu si obvykle připomínáme ukončení Druhé světové války. Proto i dnešní soutěžní otázka směřuje na tuto historickou událost. V rosické kronice se lze dočíst některé podrobnosti z období konce války. Mezi jinými také to, že: „V prostoru Ivančice - Rosice - Náměšť působily partyzánské skupiny ….“Soutěžní otázka: Jak se tyto skupiny jmenovaly?
Jako zdroj informací vám poslouží digitalizovaná kronika Rosic (http://rosice.cz/kronika/). Konec války v Rosicích je zde shrnut na několika stranách; stojí zato si je přečíst.
Na vaše odpovědi se těší Eva Kokešová a Monika Rovná
Od 1. 5. do 31. 5. Brněnská strašidla
Výstava prací výtvarných kroužků SVČ Rosice na téma Brněnská strašidla podle knihy Romana Juránka.
Detektoráři všech zemí, poučte se
Knihovna má nově ve fondu katalogy mincí Standard Catalog of  World Coins (4 vydatné díly od roku 1600 po rok 2000). Koupily jsme SS Totenkopfring - Himmlerův prsten cti. Sběratel Martin Toman vydal luxusně připravenou knihu o 26 darovácích, které vlastní. Máme Ilustrovanou encyklopedii české, moravské a slezské numismatiky. Mohla by se vám hodit Encyklopedie pravěkých pokladů v Čechách a Encyklopedie moderních metod v archeologii. Zajímavá je kniha Příručka moderního archeologa (aneb do mrtvých se nekope),  Archeologický atlas Čech a hledač pokladů Beax vydal tři díly Válečných pokladů Česka.

Desítka aneb Květnové lásky (deset knížek s komentářem)
Ani nevím po kolikáté se nad desítkou zamýšlím. Nemá cenu sem psát seznamy knižních hitů, o těch vy moc dobře víte. Vybírám ty knížky, které stojí za to otevřít. Udělat si na ně čas, protože ony vám to vrátí. Občas z těchto knih cituji na FB knihovny, kam se toho víc vejde. Někde na internetu na mě vypadl odstavec, podle kterého jsem tentokrát vybírala knihy.
"Minulost je náš spojenec v nápravě současnosti a zajišťování lepší budoucnosti."
Všechny knihy jsou o lásce, k rodině, dětem, zdraví a místu, protože to všechno je důležité pro vaši spokojenost.
1. Kniha o mužství (Biddulph) - bestseller na téma výchovy kluků. Moudré vyhodnocení změn, které způsobily poztrácení dobrých rolí otců. Kniha o tom, jak být dobrý muž, manžel a otec.
2. O lásce a vztazích (Dubkovskij) - autoři učí své čtenáře nově myslet, a tudíž změnit svůj život. V této jejich knize naleznete klíč k harmonii ve vztahu mezi mužem a ženou, přičemž je třeba respektovat přirozené rozdíly mezi pohlavími a jejich energií.
3. Nenechte pohasnout svoji jiskru (Virtue) - Doreen Virtue vám ukáže, jak jednat s příbuznými, přáteli a spolupracovníky, kteří jsou otroky napětí, posoudit vlastní úroveň závislosti na napětí, nevpustit negativitu do vašeho života,  zmírnit úzkost a nastolit tak vnitřní klid.
4. O bludných kruzích a bludných kamenech (Kašparů) - "Už více než pětatřicet roků naslouchám ve své ordinaci lidským osudům. Povětšinou těm, které se týkají vztahů. A to nejen vztahů mezi mužem a ženou, dětmi a rodiči nebo vztahů mezigeneračních, ale i těm, které se vytvořily mezi rodiči a školou, občanem a institucí nebo učiteli a jejich žáky."
5. Antikoncepce (Fait) - dokoupily jsme do fondu knihy o antikoncepci a podobných ženských záležitostech. Ta první se jmenuje Antikoncepce (průvodce ošetřujícího lékaře). Je jasné, že lékař ji zcela nezavrhne, je to jeho práce, ale pozitivní je, že mluví otevřeně o tom, o čem se v ordinacích nemluví, není čas apod.
6. Křesťanství, vztahy a sex (Klimeš) - nestabilita vztahů trápí nejen děti z křesťanských rodin. Je to knížka napsaná na základě dlouhodobých zkušeností s rodinným poradenstvím. Definuje základní principy vztahové a sexuální morálky a uvádí návody, jak si uspořádat partnerský život.
7. Tak chutná štěstí (Jonáš) - sedmá knížka už není vztahová, ale je o zdraví. O tom, jak je dobré žít bez cukru. Další knížka, která stejně jako všechny předešlé, dokáže změnit váš život k lepšímu.
8. Krásy naší země (Dvořáček) - a až budete ozdravění ve vztazích i ve zdraví, vydejte se po krásách naší země. Pěšky. Vychoďte si hlavu. U nás je tak krásně, taková prochajda vám udělá moc dobře.
9. Černobílé Rosice - jde o katalog fotografií, které tu byly na výstavě a bylo škoda je jen tak někam založit. Víte, že nejsou skoro žádné fotografie z kapličky, ani z jedné? Chybí fotografie soch, křížů... Foťte. Rozšíříme spolu katalog o vaše fotografie. Třeba pro další generaci.
10. Zbraslavská kronika - máme ji na cd. Byl v království českém jeden  král, mocný a zdatný, jmenoval se Otakar, horlivý obnovovatel státu, dával sám sebe ostatním za příklad. Nechala jsem si kroniku nakonec, protože je to ta nejlepší tečka za předchozími body. Návrat ke kořenům, to je to, co květnové lásky spojuje.
Monika Rovná